Részlet az oroszországi Új Szocializmus Mozgalom programjából (1992 március).
Az állami vállalatok ingyenes átadása a dolgozó kollektíváknak és önkormányzó népi vállalatok létrehozása az alapvető formája annak, hogy megvalósuljon a tulajdon államtalanítása, a túlállamosított vagyon bürokratikus irányítás alóli kivonása, a dolgozók tulajdontól való elidegenedésének megszüntetése, a dolgozó kollektíva és minden dolgozó hatékony és magas termelékenységű munkában, a vállalati ügyek közös intézésében való érdekeltségének kialakítása, a szabad munka és a kollektív vállalkozás rendszerének kialakítása.
Jelen tervezet meghatározza az önkormányzó népi vállalatok létrehozásának rendjét, a dolgozó kollektívák és az állami szervek hatáskörét ezen vállalatok működésével kapcsolatos vagyoni és egyéb viszonyok keletkezését, változását és megszüntetését illetően.
Tulajdonviszonyok, amelyeken az önkormányzó népi vállalatok alapulnak
A népi ("állami") tulajdonban, nevezetesen az Orosz Föderáció népeinek közös tulajdonában, az Orosz Föderációhoz tartozó köztársaság népének vagy a területi közösségnek (az adminisztratív területi egység lakosságának) tulajdonában levő vagyont az államhatalom vagy állami igazgatás megfelelő szervei ingyenesen átadják a dolgozó kollektívák felelős gazdasági birtokába, azaz szerves tulajdonába.
A tulajdonviszonyok, amelyeken az önkormányzó népi vállalatok alapulnak, elegendő jogot biztosítanak a dolgozó kollektíváknak a versenypiac feltételei közötti szabad vállalkozáshoz. A dolgozó kollektíva tulajdonjogát korlátozzák az általa vállalt kötelezettségek, amelyek garantálják a legfőbb tulajdonos - a nép - érdekeinek tiszteletben tartását. A dolgozó kollektíva, lévén a nép szerves része, a népi tulajdon számára kijelölt részével kapcsolatban a legfőbb tulajdonos jogainak közvetlen hordozójaként és a népi vagyon ezen részével gazdálkodó tulajdonosként (meghatalmazott birtokosként) lép fel.
A népi vagyon átadása az önkormányzó népi vállalatnak. Az alapító szerződés
A népi vagyon átadása a legfőbb tulajdonostól a képviselője (állami szerv) által a birtokosnak (dolgozó kollektíva) a dolgozó kollektíva és a megfelelő állami szerv között megkötött alapító szerződés szerint történik.
A dolgozó kollektíva részéről az alapító szerződést a dolgozó kollektíva tanácsa köti meg és a dolgozó kollektíva taggyűlése (tanácskozása) hagyja jóvá.
Az alapító szerződés rögzíti:
a. az átadandó termelő és nem termelő rendeltetésű vagyon naturális összetételét és értékét;
b. a dolgozó kollektíva jogát arra, hogy szabadon rendelkezzen a neki átadott vagyonnal, a gazdasági-termelő tevékenység érdekében bármilyen szükséges változtatást megtéve a vagyon naturális összetételében;
c. a dolgozó kollektíva tulajdonjogát a megtermelt javakra és szolgáltatásokra;
d. a dolgozó kollektíva jogát arra vonatkozóan, hogy saját belátása szerint rendelkezzen a javak és szolgáltatások értékesítéséből származó bevételével, illetve az adókkal és egyéb törvényben meghatározott társadalmi elvonásokkal csökkentett realizált jövedelmével;
e. a dolgozó kollektíva kötelezettségét az egyeztetett normák szerinti amortizációs elvonások befizetésére vonatkozóan;
f. a dolgozó kollektíva kötelezettségét a nyereség egyeztetett részének a vállalat fejlesztési alapjába való befizetésére vonatkozóan;
g. a dolgozó kollektíva kötelezettségét meghatározott típusú termékek egyeztetett nagyságrendben való gyártására vonatkozóan, ez utóbbi, amennyiben a vállalat nem kívánja ezt, nem haladhatja meg termelő kapacitásának felét;
h. a dolgozó kollektíva kötelezettségét állami megrendelések teljesítésére vonatkozóan, amelyek - ha a kollektíva másként nem dönt - nem haladhatják meg a vállalat termelőkapacitásának 30 %-át.
Az önkormányzó vállalatnak átadott népi vagyon ellenőrzése
Az önkormányzó népi vállalat vagyonának naturális összetételében és értékében bekövetkező változásokat a vállalat által évente összeállított jegyzőkönyvben kell rögzíteni, ezeket regisztrálásra annak az állami szervnek kell benyújtani, amellyel a vállalat az alapító szerződést megkötötte vagy amelynek hatáskörében a vállalat áll. Ez a szerv a jegyzőkönyv regisztrálása során ellenőrzi annak valóságnak való megfelelését.
Az önkormányzó népi vállalattá átalakítandó állami vállalatok jegyzékének megállapítása
Az Orosz Föderáció kormánya, az Orosz Föderációba tartozó köztársaság kormánya, a népi küldöttek helyi tanácsának végrehajtó bizottsága meghatározza a közvetlenül hatáskörébe tartozó azon állami vállalatok jegyzékét, amelyeket önkormányzó népi vállalattá lehet átalakítani.
A jegyzékbe nem tartoznak bele a legfontosabb közlekedéssel és szállítással foglalkozó vállalatok, a tüzelőanyag- és energetikai ipar, a hadiipari komplexum és a nemzetgazdaság más ágazatainak vállalatai, amelyek természetes vagy helyzeti monopóliummal rendelkeznek valamely termék gyártásában, ami kivonja őket a piaci szabályozás keretei közül és társadalmilag szükségessé teszi közvetlen állami irányításukat.
Azok a vállalatok, amelyek helyzeti, de megszüntethető monopóliummal rendelkeznek valamely termék gyártásában, nem kerülnek fel a listára a nemzetgazdaság antimonopolista szerkezeti átalakításához szükséges idő alatt.
Az önkormányzó népi vállalat létesítéséről döntő határozat elfogadása
Az állami vállalat önkormányzó népi vállalattá való átalakításáról a dolgozó kollektíva taggyűlése (vagy tanácskozása) dönt a dolgozó kollektíva állományi létszámának (vagy a tanácskozásra megválasztott küldötteknek) kétharmados többségével a dolgozó kollektíva tanácsának vagy annak az állami szervnek a kezdeményezése alapján, amelynek a hatáskörébe az adott állami vállalat tartozik.
Ugyanilyen eljárás alapján önkormányzó népi vállalat jöhet létre az átalakítandó állami vállalat egy vagy néhány egységének bázisán is.
Az önkormányzó népi vállalat tulajdonlásában való kollektív részvétel
A vállalat fejlődésének erősítése, újjáépítése, új termelések létrehozása érdekében és más gazdálkodási célból a dolgozó kollektíva taggyűlése (vagy tanácskozása) a dolgozó kollektíva állományi létszámának (vagy a tanácskozásra megválasztott küldötteknek) kétharmados többségével önkéntes alapon igénybe veheti a dolgozók eszközeit, kötvények terjesztésével belső hitelhez juthat tőlük.
A dolgozók kötvényekhez jutása - ha ezeknek együttes hozadéka meghaladja az adott vállalatnál elérhető két éves átlagbért - csak a dolgozó kollektíva engedélye alapján lehetséges.
A dolgozó más vállalathoz történő távozása esetén a kötvények névértékét visszakapja. Ha nyugdíjba megy, a kötvényeket megtarthatja és azok örökölhetők.
Az önkormányzó népi vállalat felelőssége
Amennyiben az önkormányzó népi vállalat dolgozó kollektívája rendszeresen nem teljesíti az alapító szerződés feltételeit, az állami szerv, amelynek hatáskörébe tartozik ez a vállalat, két figyelmeztetés után a vállalatot közvetlen állami irányítás alá vonhatja legfeljebb két év időtartamra.
Az állami szerv döntése az önkormányzó népi vállalat közvetlen állami irányítás alá vonásáról megtámadható a választott bíróságon
.
A dolgozók kapcsolata az önkormányzó népi vállalattal
Minden - az önkormányzó népi vállalatnál megalapításától kezdve - állandó jelleggel foglalkoztatott dolgozó társtulajdonosi jogot szerez a vagyonra, egyszersmind szabad munkássá (nem bérmunkássá) válik.
A munkára való felvétel: az önkormányzó népi vállalat vezetésével kötött szerződés alapján az egyén szabad belépése a dolgozó kollektívába - egyeztetett munkafeladatok elvégzése céljából.
Amennyiben a dolgozó a munkafeladatokat lelkiismeretesen végrehajtja, nem bocsátható el, ha feladata teljesítésének termelési szükségessége megszűnik, a vállalat magára vállalja a dolgozóval egyeztetett átképzés költségeit.
A nyugdíjba vonult dolgozók életük végéig tanácskozási joggal rendelkeznek a vállalat irányító szerveiben és beválaszthatók a dolgozó kollektíva tanácsába.
A dolgozó kollektíva minden tagja egyenlő a szociális szolgáltatások és a szociális segélyek biztosítása tekintetében: a kisgyermekkel rendelkező, a nagycsaládos, a megfelelő lakhatási feltételekkel nem rendelkező, a különleges orvosi ellátást igénylő dolgozók kedvezményekre jogosultak.
Az önkormányzó népi vállalat vezetője
Az önkormányzó népi vállalat vezetőjének jogait, kötelességeit és felelősségét, anyagi érdekeltségének és a betöltött tisztségből való felmentésének feltételeit a vele a dolgozó kollektíva tanácsa által kötött szerződés (megállapodás, megegyezés) tartalmazza. A vezetői tisztség betöltésére a legmegfelelőbb jelölt megtalálása érdekében a dolgozó kollektíva tanácsa pályázatot hirdethet.
Az önkormányzó népi vállalat vezetője a dolgozó kollektíva tagja: a szerződésében (megállapodásában, megegyezésében) foglaltakon kívül a többi dolgozóval azonos jogokkal és kötelezettségekkel rendelkezik.
Az önkormányzó népi vállalat átszervezése és megszüntetése
Az önkormányzó népi vállalat megváltoztathatja a profilját, azaz más alaptevékenységet választhat.
A dolgozó kollektíva a vállalat átszervezésével kapcsolatosan kérvényezheti a népi vagyon további részének birtokába adását vagy visszaadhatja a vagyon egy részét az államkincstárnak.
Ugyanilyen rendben meghozott döntés alapján a dolgozó kollektíva megszüntetheti a tevékenységét, nem később mint egy évvel ezt megelőzően értesítve erről az állami szervet. Az állami szerv, értesülvén a dolgozó kollektíva szándékáról a vállalat megszüntetésére vonatkozóan, közvetlen állami irányítás alá vonhatja a vállalatot és ezzel magára vállalhatja a sorsát érintő döntést.
Az önkormányzó népi vállalat megszüntetésekor a dolgozó kollektíva befizeti az államkincstárba a neki átadott népi vagyon teljes értékét, e vagyon bármilyen naturális összetételű legyen is (figyelembe véve kötelező növekedésének egyeztetett mértékét).
A visszaadandó épületek, berendezések és más vagyon értékének meghatározásával kapcsolatos vitás ügyekben a választott bíróság dönt.
A vagyon államnak történő visszaadásáért a dolgozó kollektíva tagjai részbeni felelősséggel tartoznak, a hiányzó vagyonrészt a vállalat önkormányzó népi vállalatként való működése utolsó éve alatti fizetésük mértékében tartoznak megfizetni.