Az 1997. november 1-én és 2-án lezajlott Budapesti Vitafórum tanácskozásán szocialisták, kommunisták, zöldek és egyéb társadalmi és civil mozgalmak több mint 200 aktivistája gyűlt össze 35 szervezet, újság és folyóirat képviseletében Közép-, Kelet- és Nyugat-Európából, valamint Oroszországból, Ausztráliából és az Egyesült Államokból.
A konferencia megállapította, hogy a nemzetközi kapitalizmus jelen fázisa, amelyben a kormányzatokra Európának mind keleti, mind nyugati régiójában, éppúgy, mint a világ más részein, a neoliberális gazdaságpolitika változatainak általános alkalmazása jellemző, a világ népessége többségének rovására fejti ki hatását, az egyenlőtlenség, a szegénység és a szociális diszkrimináció hatalmas növekedéséhez vezet mind az egyes országokon belül, mind nemzetközi vonatkozásban; továbbá hogy éppen ezek a neoliberális politikák felelősek azért, hogy Európában és a világ más részein a huszadik század végén lábra kapott a rasszizmus, az antiszemitizmus és az idegengyűlölet.
Minthogy e neoliberális politikák támogatására és érvényesítésére a tőke nemzeti és nemzetközi szinten egyaránt kialakította a maga általános szervezeteit, a résztvevők egyetértettek abban, hogy Közép-, Kelet- és Nyugat-Európa, valamint a világ más részei különböző, sokszínű baloldali és társadalmi mozgalmainak is együtt kell működniük, hogy szembenézzenek közös problémáikkal, beleértve a következő feladatokat:
1. Nemzetközi együttműködés a szociális ellátásnak, a foglalkoztatottságnak, a nők és a férfiak, a bevándorlók és a nemzeti kisebbségek demokratikus jogainak védelmében.
2. Fellépés a NATO elkerülhetetlenül gazdasági terheket okozó és új konfliktusok kockázatát előidéző bővítése ellen - egy olyan korszakban, amikor az az ellenség, amelynek elrettentésére létrehozták, már nem is létezik.
3. A Maastrichti Szerződés által előirányzott Európai Monetáris Unió neoliberális feltételrendszerének és az EU Kelet- és Közép-Európa országaival szembeni diszkriminatív magatartásának elutasítása, és ehelyett munkálkodás a kontinens minden népének azon jogáért, hogy egy szociálisan progresszív Európa jöjjön létre, amelyben nincsenek másodosztályú állampolgárok vagy országok.
4. Fellépés annak érdekében, hogy radikálisan csökkentsék, vagy még inkább: töröljék el az úgynevezett harmadik és második világ országainak a nyugati bankokkal és kormányokkal szemben fennálló adósságkötelezettségeit.
5. Saját országaikban: kiállás a munkahelyeket, a szociális ellátást és a munkavállalói jogokat védelmező, a rasszizmust, a diszkriminációt és a környezetrombolást ellenző szakszervezetek, feminista, ökológiai és más társadalmi mozgalmak mellett.
A résztvevõk megállapították, hogy ahhoz, hogy a kapitalizmus jelenlegi neoliberális fázisának tendenciáival szemben életképes szocialista, humanista és demokratikus alternatívákat lehessen kidolgozni, döntő szerepet szánva az alulról jövő kezdeményezéseknek és a demokráciának, vitákra és gyakorlati tevékenységre van szükség nemzeti és nemzetközi szinten egyaránt. Európán belül dialógust kell teremteni a kontinens két felének szocialista, kommunista, zöld és más civil mozgalmai között.
Konferenciánk ehhez a párbeszédhez járult hozzá a Közép-, Kelet- és Nyugat-Európát, valamint a világ más részeit képviselő baloldali aktivisták között. Örömmel üdvözöljük azt a kezdeményezést, hogy más nemzetközi vitafórumok tapasztalataira is támaszkodva ezt a találkozót is kövessék további hasonló összejövetelek, amelyek elősegítik, hogy a neoliberalizmus baloldali alternatívájának megteremtését célzó mozgalmak felhasználhassák annak az eszmecserének a tanulságait, amelyben minden európai nép és a kontinens határain kívül élő népek is hallatják hangjukat.
Alexandr Buzgalin, egyetemi tanár, Oroszország
Stephen Day, egyetemi tanár, Nagy-Britannia
Judith Delheim, Szociáldemokrata Párt, Németország
Eva Dragheim, Dán Szocialista Néppárt
Alan Freeman, közgazdász, Nagy-Britannia
Peter Gowan, New Left Review, Labour Focus on Eastern Europe, Nagy-Britannia
Havas Ferenc, Eszmélet, Magyarország
Hannes Hofbauer, egyetemi tanár, Ausztria
Arndt Hopfmann, Utopie Kreativ, Németország
Kate Hudson, Labour Focus on Eastern Europe, egyetemi tanár, Nagy-Britannia
Andrea Komlosy, egyetemi tanár, Ausztria
Tiny Kox, Holland Szocialista Párt
Krausz Tamás, MSZP Baloldali Tömörülés, Magyarország
Jenny Lindahl, Yang Lejt, Svédország
Ken Livingstone, parlamenti képviselő, Munkáspárt, Nagy-Britannia
Márkus Péter, Baloldali Alternatíva Egyesülés, Magyarország
Olivier Meier, Kommunista Párt, Franciaország
John Percy, Ausztrália Demokratikus Szocialista Pártja
William A. Petz, Munkásosztály-történeti Intézet, Chicago
Catherine Samary, egyetemi tanár, IV. Internacionálé, Franciaország
Sebestyén György, Baloldali Alternatíva Egyesülés, Magyarország
Jonas Sjöstedt, parlamenti képviselő, Svéd Baloldali Párt
Curn Sørensen, egyetemi tanár, Dánia
Lene Bøgh Sørensen, egyetemi tanár, Dánia
Szigeti Péter, Baloldali Alternatíva Egyesülés, Magyarország
Roman Viorel, egyetemi tanár, Németország