A Baloldali Alternatíva Egyesülés tagjaihoz 1994 márciusában intézett körkérdésre beérkezett válaszok összegezése

A feltett kérdés többszörösen többértelmű. Nem határolja be a válaszoló fantáziáját egyértelműen a következő értelmezési lehetőségekben:
1. A mai vagy egy későbbi Magyarországra kérdez rá;
2. A "szemben" kifejezés a parlamentáris politika helyettre (azaz történelmi tagadásra) vagy mellettre (azaz egyidejűségre) vonatkozik;
3. Mit értsünk baloldali alternatíván.

2. Hogyan értelmezhető a "parlamenti politikával szemben" kifejezés? Nincs olyan társadalom, amelyben a közügyekkel kapcsolatos kérdések intézése (vagyis a tágan vett politika) kizárólagosan egy módon szerveződne. A legzsarnokibb állam sem képes fennhatóságát, ellenőrzését, irányítását kiterjeszteni a közszféra egész mozgására, minden apró részletére. Vagyis a politikai állam központi "racionalitása" mellett (tehát ha úgy tetszik, vele szemben!) spontán módon is szükségképpen kialakulnak olyan mozgások, kapcsolatok, amelyek közügyeket érintenek, ennyiben politikai funkciókat látnak el. Állami és "spontán" politika egymás melletti (mivel kiegészíti egymást), ugyanakkor egymással szembeni is, hiszen a másik nem teljes, nem tökéletes voltát, nem mindent átfogó jellegét is visszatükrözi. Ezért nem meglepő, hogy egymást kiegészítő egymás mellett élésük a történelem során számos esetben ellenséges egymás mellett éléssé alakult át. A hivatalosat kiegészítő vagy pusztán kényszerűségbôl eltűrt szerveződés alternatív hatalommá, a hivatalos politikát - szándéka szerint illetve tendenciájában helyettesítő ellenhatalommá nőtte ki magát (pl. szovjetek, lengyel Szolidaritás). A gazdasági, társadalmi, politikai rendszerváltások általában ilyen kettős hatalom révén és útján következnek be.
Mindebből az alábbi következtetések adódnak:
- A közügyek intézésének nem ideális, mindent átfogó formája a "parlamentáris politika";
- A mellette kialakuló spontán vagy tudatos alternatív szerveződések csak akkor tudnak vele konkurálni és tôle feladatokat (ezáltal hatalmat) elhódítani, ha olcsóbban vagy jobban működnek;
- Ha olcsóbban és/vagy jobban működnek, akkor - legalább elvileg lehetőségük nyílik arra, hogy a parlamentáris politika mellett (azt tagadva vagy háttérbe szorítva) ellenhatalmat építsenek ki, sőt - kedvező feltételek esetén - megalapozzanak egy rendszerváltást.
Tehát a "mellett" vagy "szemben" értelmezésről kiderül, hogy nem egymás alternatívái, hanem ugyanazt fejezik ki, csak más fejlődési fokon, más történelmi dimenzióban.

3. Hogyan értelmezhető a "baloldali" kifejezés (a parlamentáris politikán kívül eső területen)?
Lényeges különbség van a baloldaliság általános humanizmus illetve következetes antikapitalizmus jelentése között.
- Az általános humanizmus fellép minden alávetettség, elnyomás, kizsákmányolás, kiszolgáltatottság ellen. Ennek megfelelően egyrészt támogatja, közvetlenül segíti a rászorulókat, elesetteket, másrészt támadja a hierarchiákat előidézô előjogok, kiváltságok rendszerét.
- Végső fokon humanisztikus megfontolásokra vezethető vissza, hogy konkrét erőviszonyok hatására baloldali csoportok felfüggesztik történelmi ellenségeikkel (bizonyos antihumánus hatalmakkal) szembeni harcukat. A nagyobb rosszat (pl. fasizálódást) megakadályozandó átmenetileg lemondanak végső céljaikról, és szövetséget kötnek gazdasági, társadalmi, politikai, kulturális előjogokat élvező tényezőkkel (polgári pártok, egyházak stb.).

A következetes antikapitalizmus értelmezhető nemzeti és nemzetközi keretek között.
- A nemzetközi léptékű antikapitalizmus egyik formája a külföldi baloldallal való együttműködés és a globális kérdésekben a küzdelmek összehangolása - ami egyes helyi eredményekre és szervezetekre közvetlenül akár hátrányos is lehet. (Pl. a nyugati baloldal számára átmenetileg gazdasági visszaesést jelentene egy ilyen globális összehangolás.)
- A nemzetközi baloldal segítésének másik formája: egyes nemzeti vagy regionális csoportok részéről tudatos lemondás pusztán helyi lehetőségeik kihasználásáról a nemzetközi előnyök esélyeinek javítása érdekében. (Pl. helyi jobbratolódás eltűrése, ha ez elősegíti a nemzetközi baloldal elméleti tisztánlátását és gyakorlati radikalizálódását.)
- A nemzeti keretek közötti baloldali alternatívakeresésnek defenzívebb és offenzívebb formája fogalmazódott meg. Közismert, hogy Marx a szabad egyéniségek, különféle és sokoldalú személyiségek társulásaiban látja a kapitalizmuson túllépő társadalomszerveződés lehetőségét. A defenzív forma a személyiségek védelmezésére, alternatív életformáinak biztosítására irányul a különböző külső kényszerekkel, erőszakos beavatkozásokkal szemben (parlament, piaci automatizmusok, uniformizálás stb.). Mivel bizonyos típusú egyéniségeknek; személyiségeknek csak a hivatalos hatalmakkal szemben van esélyük egyéni szabadságra, ezért arra kényszerülnek, hogy különböző társulásokat, önmagukat megszervező közösségeket hozzanak létre. Ezek az önszerveződések a társadalmi önvédelem spontán, nem ideológiai tudatossággal létrejövő formái. Ebben az értelmezésben valamennyi antikapitalizmus, a tőkés rendszer minden gyengítése (passzív ellenállás, együttműködés megtagadása különböző területeken, központi fennhatóság gyengítése stb.) - közvetlenül vagy áttételes formában - potenciális szövetséges lehet egy baloldali alternatíva megteremtéséhez.
- A társadalmi önszerveződések offenzív, ideológiailag tudatos formái nem érik be a passzív önvédelemmel, hanem egy kiépítendő ellenhatalom sejtjeinek, részelemeinek is tekintik magukat. Egy ilyen alternatív hatalom, ellenhatalom lehetséges intézményeiként a körkérdésre adott válaszok között a következők lettek megemlítve: a parlamenti demokráciával egyidejűleg létező társadalmi ellenőrzés struktúrái; kétkamarás parlamentben a pártok kamarája mellett működő társadalmi kamara; a politikai parlament ellenpontjaként szerveződő társadalmi parlament. Elképzelhető az is, hogy valamilyen alternatív hatalmi szerveződés "ún. kettős hatalmi pozícióba kerülhet". A válaszokban felvetődött a politikai állam nem parlamentáris formájának lehetősége is.

A véleménycsere folytatásához az Egyeztető Bizottság várja a további írásos megjegyzéseket, érveket.