Az utóbbi időben egyre több gyárat számolnak föl és egyre több dolgozót bocsátanak el a racionalitás nevében. Ez a helyzet a közeljövőben várhatóan rosszabbodni fog. Miféle racionalitás az, amely a gazdasági hanyatlás közepette szaktudással rendelkező embereket tétlenségre kárhoztat, és eltartásukat munkatársaik nyakába varrja? Miféle racionalitás az, amely ugyanakkor egy szűk elkülönült elitcsoport döntéseinek szolgáltatja ki a termelés átalakítását, kizárva a döntésekből azokat a százezreket, milliókat, akiknek alkotó munkájától függ a nemzet jövője.

Hol van itt a gyökeres változás, amelyről évek óta beszélnek? Vajon nem pusztán az elituralom új formája kialakulásának vagyunk passzív szemlélői, szenvedő alanyai? Vállaljuk a nehézségeket, ha ezek a mi érdekeink érvényesülését szolgálják! Erre azonban semmiféle biztosítékaink nincsenek.

Melyek lehetnek ezek a biztosítékok, és hogyan lehet kiharcolni őket? Mindenek előtt az önhibájukon kívül felszámolásra került üzemek dolgozóival való szervezett szolidaritási mozgalom kibontakoztatására van szükség. E mozgalom első eseménye legyen, hogy szolidaritásunkat fejezzük ki a gyomaendrődi Kazángyártó Vállalat és az Óbudai Hajógyár dolgozóival, akiket közvetlenül fenyeget az utcára kerülés réme. Ezután a szolidaritás különböző formáit fogjuk alkalmazni mindazok érdekében, akiket hasonló sors fenyeget. Ma mi segítünk rajtuk, holnap ők fognak nekünk segíteni. Amennyiben az Alkotmányban garantált munkához való jogunkat nem fogjuk tudni érvényesíteni, nem fogunk visszariadni a szolidaritási sztrájktól sem.

Ha a menedzserbürokrácia nem képes a munkát megszervezni, adja át az üzemeket a dolgozói-termelői kollektíváknak! Döntsenek ôk a saját sorsukról. Az üzem a dolgozóké! Gyárat vissza nem adunk! A világpiacba csatlakozás igen, de nem az ország lakossága nagyobb részének kárára.

Nem kérünk az olyan gazdasági ésszerűségből, amely össztársadalmilag irracionális. Vegyesgazdaságot, de önkormányzati szektorral! Az egyéni szabadság csak akkor biztosítható, ha összekapcsoljuk a társadalmi egyenlőségért folytatandó harcunkkal. Készüljetek föl a munkásellenőrzésre, a termelési demokrácia megteremtésére!

Éljen május 1-e, a munka ünnepe!